بررسی اجمالی دو روش مهم در انتقال فناوری

کد بلاگ : #713
تاریخ انتشار : شنبه, 14 شهریور 1394 10:45
تعداد بازدید کننده : 1175
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
بررسی اجمالی دو روش مهم در انتقال فناوری
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
انتقال فناوری یکی از روش‌ها مهم کسب درآمد برای شرکت‌های فناور است. روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد که هر یک مشکلات و مزایای خاص خود را دارد. در اینجا به بررسی اجمالی دو روش مهم انتقال فناوری پرداخته می‌شود.


انتقال فناوری چیست؟ به فرآیندی گفته می‌شود که در آن یک فناوری برای استفاده در اختیاری دیگری قرار می‌گیرد. برای این کار دانش کار از ارائه‌دهنده به استفاده کننده منتقل می‌شود که در این بین ممکن است از نقطه نظر قانونی اسنادی نیز میان دو طرف به امضاء برسد. گاهی انتقال فناوری به مالکیت فناوری نیز ختم می‌شود یعنی پذیرنده مالکیت فناوری انتقال یافته را نیز بدست می‌آورد.

 روش‌های مختلفی برای انتقال فناوری وجود دارد که اهم آن به قرار ذیل است: انتقال دانش علمی، انتقال مستقیم فناوری، انتقال فناوری از طریق انشعاب از شرکت مادر، انتقال رسمی و انتقال غیررسمی فناوری، انتقال داخلی و انتقال خارجی.

یکی از رایج‌ترین این روش‌ها، انتقال داخلی فناوری است. در انتقال داخلی فناوری، مالکیت، کنترل و به کارگیری فناوری به عهده انتقال دهنده است. در این روش یک چالش بسیار بزرگ وجود دارد: فناوری باید برای تولید محصولی جدید دچار تغییراتی شود. نیازها و الزامات کار در این روش انتقال ممکن خیلی شفاف نباشد. معمولا سیستم داخلی شرکت پذیرنده فناوری ممکن است در برابر نواوری‌های یک فناوری جدید از خود مقاومت به خرج دهد.

برای حل این مشکل باید ارتباط نزدیکی میان دو شرکت وجود داشته باشد، به ویژه بخش‌های تحقیق و توسعه دو شرکت باید بتوانند به ادبیات مشترکی در کار برسند. در ادامه یک گروه از افراد در شرکت پذیرنده فناوری باید بتوانند میان بخش تحقیق و توسعه و بخش تولید ارتباط ایجاد کنند.

در انتقال فناوری به روش خارجی، کنترل و اجرای کار توسط شرکت پذیرنده انجام می‌شود. در این روش باید حق لیسانس استفاده از فناوری توسط شرکت پذیرنده، خریداری شود. در شرکت‌هایی که احساس می‌کنند ممکن است انتقال فناوری با روش داخلی نتواند پاسخ‌گوی اهداف آن باشد و نیازهای رقابت‌پذیری آنها را در بازار تامین نکند از روش خارجی استفاده می‌کنند.

چالش موجود در این روش، هزینه بالاتر کار نسبت به روش داخلی است. در این روش باید هزینه بیشتری برای خرید لیسانس فناوری پرداخت شود. همچنین به دلیل عدم اعتماد متقابل، ممکن است شرکت پذیرنده نتواند تمام جزئیات و رازهای کار را به خوبی از فروشنده فناوری دریافت کند. خطر شکست نیز  همیشه در این روش وجود دارد.

برای حل این مشکلات باید ارزیابی صحیحی از کار صورت گیرد، قراردادها به خوبی تهیه شده و تمام موارد در آن دیده شود و مشکلات احتمالی کار در قرارداد منظور شود.

منبع:

www.slideshare.net/VijayKrKhurana/technology-transfer-acquisition-15896914

 نکات و حاشیه‌های نگارش برنامه کسب ‌و‌کار برای جلب سرمایه‌گذار

 

“ بررسی اجمالی دو روش مهم در انتقال فناوری ”

نظرات

bolditalicunderlinelinkunlinkparagraphhr
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال