چالش‌های برون‌سپاری در یک کسب و کار

کد بلاگ : #676
تاریخ انتشار : شنبه, 10 مرداد 1394 9:03
تعداد بازدید کننده : 2409
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
چالش‌های برون‌سپاری در یک کسب و کار
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
هرچند برون‌سپاری به عنوان یک ابزار کارآمد برای توسعه کسب و کار در جهان شناخته می‌شود، اما این کار چالش‌هایی دارد که در این گزارش به بررسی برخی از این چالش‌ها پرداخته می‌شود.

برون سپاری را به سادگی می توان تحت عنوان تنظیم یک قرارداد با یک سازمان خارجی برای پذیرش مسئولیت اولیه ارائه فرایندهای تجاری تعریف کرد. برون سپاری تجاری تبدیل به یک روش رو به رشد در بازارهای به شدت رقابتی امروز شده است. هر چند مزایای زیادی برای برون‌سپاری عنوان شده است اما در صورتی که دراستفاده از این ابزار قدرتمند دقت و تأمل کافی صورت نگیرد، نه تنها هیچ یک از منافع مورد انتظار حاصل نمی شود بلکه آسیب‌ها و خسارات جبران ناپذیری بر منافع سازمان وارد می شود. در تصمیمات برون‌سپاری در کنار مسائل راهبردی، ارزیابی مالی، ابعاد کارایی و ریسک در ارتباط با کیفیت کار پیمانکار، قابلیت اطمینان زمان‌های تحویل نیز باید مد نظر قرار گیرد. در چنین شرایطی یک تصمیم اشتباه می تواند منجر به صرف هزینه های بیشتر، از دست دادن فرصت‌ها، مشتریان و سهم بازار یا حتی زوال کل شرکت شود.

یکی از آسیب‌های برون‌سپاری از دست دادن کنترل مدیریتی است. زمانی که شما یک قرارداد را امضاء می‌کنید، شخص یا شرکت دیگری را برای مدیریت کار برمی‌گزینید. از آنجایی که ممکن است استانداردها و اهداف دو شرکت با هم متفاوت باشد، آنگاه ممکن است در روند کار مشکل ایجاد شود.

هزینه‌های پنهان، آفت دیگر  برون‌سپاری است. با واگذاری کار به شخص ثالث، شما عهده‌دار هزینه‌های مندرج در قرارداد هستند. همچنین باید هزینه مشاور یا وکیل برای تایید متن قرارداد را نیز پرداخت کنید. از آنجایی که شرکت‌های پیمانکار در نگارش قرارداد خبره هستند (چون بسیار با این نوع قراردادهای برون‌سپاری سر و کار دارند) بنابراین شما باید دقت زیادی در متن قرار داشته باشید.

درز کردن اطلاعات حیاتی شرکت از دیگر مشکلات برون‌سپاری است. اگر در برون‌سپاری، شرکت پیمانکار به اطلاعات حیاتی شما دسترسی پیدا می‌کند باید این موضوع را جدی بگیرید. سوابق شرکت پیمانکار را بررسی کنید و برای حفظ اطلاعات شرکت، بندها و جریمه‌هایی را در قرارداد درج کنید.

معمولا شرکت‌های پیمانکار به دنبال کسب سود بیشتر هستند. اگر قرارداد ثابت باشد، آنگاه سود شرکت‌های پیمانکار در کاهش هزینه‌هایشان است. بنابراین آنها با کمترین انرژی و هزینه کار را انجام می‌دهد و تنها به قدری هزینه می‌کنند که بندهای قرارداد تامین شود. بنابراین با برون‌سپاری ممکن است کیفیت کار شما دستخوش تغییر شود.

 یکی از نتایج منفی برون سپاری بیکار شدن کارکنان می باشد. در واقع سازمان ها با برون سپاری فعالیت های خود و کاهش هزینه ها به صادرات شغل ها و فعالیت های سازمان پرداخته و این امر منجر به افزایش بیکاری و کاهش سطح استاندارد زندگی کارمندان خواهد شد. اگر چه طبق تئوری های اقتصادی، برون سپاری در بلند مدت منجر به کاهش تولید و میزان استخدام کارکنان نمی شود اما در کوتاه مدت این امر اتفاق می افتد.

خطر به وجود آمدن یک رقیب تازه برای سازمان یا شرکت شما نیز از دیگر چالش‌های برون‌سپاری است.

منبع: 

http://operationstech.about.com/od/outsourcing/tp/OutSrcDisadv.htm

دلایل مهم بودن برون‌سپاری کارها در کسب و کار“ چالش‌های برون‌سپاری در یک کسب و کار ”

نظرات

bolditalicunderlinelinkunlinkparagraphhr
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال