700 میلیارد تومان گردش مالی 162 شرکت دانش‌بنیان فعال در حوزه مواد پیشرفته است

کد خبر : #780
تاریخ انتشار : یکشنبه, 9 آبان 1395 15:43
تعداد بازدید کننده : 269
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
700 میلیارد تومان گردش مالی 162 شرکت دانش‌بنیان...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
شکریه گفت: شرکت‌های حوزه مواد پیشرفته در جایگاه سوم از نظر تعداد قرار دارند، 162 شرکت دانش بنیان در حوزه مواد فعال هستند که 700 میلیارد تومان گردش مالی آنها در سال است.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی: پس از شرکت‌های دانش بنیان حوزه تجهیزات نفت و گاز و فناوری اطلاعات، شرکت‌های حوزه مواد پیشرفته در جایگاه سوم از نظر تعداد قرار دارند، 162 شرکت دانش بنیان در حوزه مواد فعال هستند که 700 میلیارد تومان گردش مالی آنها در سال است.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، همایش شرکت های دانش بنیان حوزه فناوری های مواد و ساخت پیشرفته با هدف تبیین اهداف شکل گیری و برنامه های ستاد توسعه مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی، آشنایی و تعامل با شرکت های دانش بنیان این حوزه و همچنین استفاده از نظرات و پیشنهادات آنها برگزار شد.

محمود مهرداد شکریه دبیر ستاد توسعه فناوری های مواد و ساخت پیشرفته در این همایش با بیان اینکه حوزه مواد، حوزه ای مغفول مانده در کشور و پیچیده است اظهار کرد: در تمامی بخش های مختلف کشور نیاز به مواد و ساخت پیشرفته احساس می شود، کشورهای مختلف در دنیا برای اثبات برتری خود به سه حوزه مواد، انرژی و اطلاعات اتکا می کنند همچنین نگاهی به نامگذاری عصرهای مختلف در تاریخ همچون عصر حجر و سیلیکون نشان دهنده اهمیت بحث مواد از زمان های دور است.

شکریه همچنین درباره تعریف مواد پیشرفته بیان کرد: مواد پیشرفته با ایجاد تغییراتی در زیر ساختار و ترکیبات آنها دارای خواص ویژ ه ای شده که در نتیجه آن در مقایسه با مواد سنتی تمایزاتی را دارا هستند. مواد پیشرفته همچنین با مواد راهبردی تفاوت دارند، مواد راهبردی شامل مواد پیشرفته و سنتی هستند در واقع نیاز صنایع راهبردی و داخلی باعث ایجاد مزیتی رقابتی شده و راهبردی بودن مواد از این دلیل حاصل می شود. البته در تعریف مواد پیشرفته نیز باید دقت کرد زیرا ممکن است ماده ای برای کشور ما دست نیافتی بوده و اگر به تولید آن دست پیدا کنیم جزء مواد پیشرفته برای ما محسوب می شود.

دبیر ستاد توسعه فناوری های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی درصدی از رشد کشورها را وابسته به فناوری دانست و گفت: 40درصد رشد اقتصادی کشورهای پیشرفته در سال 1970وابسته به فناوری بوده که از این مقدار 12 درصد مربوط به مواد پیشرفته بوده است. اما پیش بینی های جدید نشان می دهد که تا سال 2020 ، 85 درصد از رشد اقتصادی کشورهای پیشرفته مربوط به فناوری است که سهم فناوری های مواد پیشرفته از این مقدار،70 درصد خواهد بود. آمار فوق بیانگر این است که مواد پیشرفته جایگاه ویژه ای در توسعه فناروی ها دارد.

“ 700 میلیارد تومان گردش مالی 162 شرکت دانش‌بنیان فعال در حوزه مواد پیشرفته است ”

نظرات

bolditalicunderlinelinkunlinkparagraphhr
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال