نکاتی مفید برای کارآفرینان نوپا در حوزه فناوری بالا

کد بلاگ : #316
تاریخ انتشار : شنبه, 27 دی 1393 0:00
تعداد بازدید کننده : 1152
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
نکاتی مفید برای کارآفرینان نوپا در حوزه فناوری...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
پیش از شروع یک کسب و کار تازه در حوزه فناوری بالا، نکاتی کلیدی وجود دارد که دانستن آنها می‌تواند شانس موفقیت شما را افزایش دهد. درک صحیح از ایده و نوآوری، چگونگی پیاده‌سازی و مواردی درباره استخدام نیروی انسانی از جمله این نکات مهم است.

کتاب‌های متعددی درباره راز و رمز موفقیت در راه‌اندازی یک کسب و کار منتشر شده است که خواندن آنها می‌تواند راهنمایی مناسب برای کارآفرینان باشد. در اینجا چکیده‌ای از مطالب این کتاب‌ها برای استفاده کارآفرینانی که قصد راه‌اندازی کسب و کاری در حوزه فناوری بالا دارند آماده شده است:

1- فرق میان پروژه، محصول و شرکت را بدانید: این که ایده‌ای به ذهن شما رسیده و قصد دارید آن را تبدیل به کسب و کاری کنید، خوب است اما اول باید بفهمید که این ایده از چه جنسی بوده و چقدر وزن دارد. ایده شما ممکن است "پروژه" باشد، پروژه یک ابزار یا خدمت خلاقانه‌ است اما نمی‌توان آن را فروخت و به پول رسید. "محصول" پروژه‌ای است که قابل فروختن بوده و می‌توان از آن به پول رسید. از مشتریان درباره محصول می‌توان نظرسنجی کرد و کیفیت آن را افزایش داد."شرکت" شامل محصول به همراه زیرساخت‌هایی نظیر ساختمان است. بنابراین قبل از راه‌اندازی کسب و کار مشخص کنید که ایده‌ شما تنها در حد یک پروژه است یا یک محصول و یا یک شرکت خواهد شد.

2- سنگ بزرگ بر ندارید: کار بزرگ برای شرکت‌های بزرگ است، بنابراین کار را به اندازه سرمایه و ظرفیت فعلی خود تعریف کند. در غیر این‌صورت شرکت‌های بزرگ شما را از گردونه راه خارج خواهند کرد. البته می‌تواند به عنوان همکار یا شریک تجاری با شرکت‌های بزرگ همکاری کنید یا بخشی از سهام خود را به آنها بفروشید.

3- صادق باشید: اگر محصول یا خدمت شما از رقبا 10 برابر بهتر است، آماده باشید که این موضوع را ثابت کنید. اگر ده‌ها هزار کاربر از خدمات شما استفاده می‌کنند برای این اعداد سند قابل قبول آماده ارائه داشته باشید.

4- وسواس خود را در جای مناسب خرج کنید: برای انتخاب برخی موارد باید بسیار وسواس و دقت به خرج دهید. پرسنل، وکیل و مشتریان خود را با دقت انتخاب کنید. این وسواس کاملا به جا است اما خیلی برای نام شرکت، لوگو و طراحی اتاق خود را درگیر نکنید.

5- تخصص داشتن مهم‌تر از عنوان شغلی است: به دنبال استخدام کسانی باشد که مهارت کاری بالایی دارند، تنها مهندس بودن کافی نیست. برای بخش فروش فقط توانایی فروش نباید ملاک استخدام باشد، فرد باید توانایی مدیریت هم داشته باشد. در ضمن از استخدام دوستان‌ خود پرهیز کنید.

6- ترتیب استخدام مهم است: ترتیب جذب نیروی انسانی بسیار مهم است. به ترتیب رشد و پیشرفت کار، افراد را استخدام کنید در غیر این صورت نیروی اضافی می‌تواند مانع کارکرد دیگران شود.

7- مدیر فروش استخدام کنید: به محض این که کسب و کار شما آغاز شد و موفق به تولید و فروش محصول شدید، به فکر استخدام مدیری کارآمد برای بخش فروش باشید.

در کنار رشد و شکوفایی کسب و کار خود همیشه باید سئوالاتی را در ذهن خود مرور کرده و برای آنها پاسخ‌های مناسبی آماده کند. برای مثال چشم انداز شما از آینده شرکت چیست؟ اولین پاسخی که به ذهن می‌رسد رشد و گسترش شرکت است. فراموش نکنید که این رشد و گسترش نیاز به افزایش تنوع محصولات و در نتیجه داشتن سناریویی منطقی است. از خود بپرسید شرکت شما تا چه قدر امکان بزرگ شدن دارد در واقع بازار در این حوزه چقدر پتانسیل دارد؟ رقبای شما چه کسانی هستند و مزیت و رقابت‌پذیری شما در برابر آنها چگونه است؟ راهبرد فعلی شما دقیقا چیست؟

پاسخ به این سئوالات به شما کمک می‌کند تا کسب و کار موفق‌تری داشته باشید.

منبع:

http://www.adamsah.net/~asah/startup-advice.html

فرصت شناسی در کسب و کار، رمز موفقیت کارآفرینان“ نکاتی مفید برای کارآفرینان نوپا در حوزه فناوری بالا ”