آیا آمریکا در نقطه اوج کارآفرینی در حوزه فناوری‌های بالا قرار دارد؟

کد بلاگ : #270
تاریخ انتشار : شنبه, 6 دی 1393 0:00
تعداد بازدید کننده : 989
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
آیا آمریکا در نقطه اوج کارآفرینی در حوزه...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
آمریکا همیشه به‌ عنوان کشور کارآفرین در جهان معرفی شده ‌است. بنیاد کافمن، اخیرا گزارشی درباره روند کارآفرینی در فناوری‌های بالا در آمریکا تهیه نموده است که نشان می‌دهد برخلاف تصور عموم، کارآفرینی در آمریکا روند رو به نزولی دارد.

سوالی که شاید کمتر کسی آن را مطرح نماید این است که آیا آمریکا در نقطه اوج کارآفرینی در حوزه فناوری‌های بالا قرار دارد؟ اگر مشتری رسانه‌های جمعی باشید قطعا به این سوال پاسخ مثبت خواهید داد چرا که شکوفایی شرکت‌های نوپا نظیر فیس‌بوک، اینستاگرام، لینکداین و توئیتر نوید انفجار کارآفرینی در حوزه‌ فناوری‌های بالا در آمریکا را می‌دهد. اخیرا گزارشی توسط بنیاد کافمن (Kauffman) منتشر شده‌است که در آن به بررسی روند کارآفرینی امریکا در فناوری‌های بالا می‌پردازد. نتایج این گزارش نشان می‌دهد که امریکا طی چند دهه گذشته سیر نزولی را در این مسیر طی نموده است.

تهیه کنندگان این گزارش حرکت کسب و کار را در آمریکا از سال 1978 تا سال 2011 مورد مطالعه قرار دادند. در این گزارش تنها به کسب و کار مربوط به فناوری بالا پرداخته شده‌است به طوری که 14 صنعت از جمله فناوری اطلاعات، مهندسی، هوافضا و دارویی برای تهیه این گزارش به‌عنوان فناوری‌بالا در نظر گرفته شده‌است.

محققان بنیاد کافمن از سال 1970 به بعد سهم شرکت‌های نوپا (زیر شش سال) در فناوری‌های بالا را با سهم شرکت‌های جوان در تمام حوزه‌ها مقایسه نمودند. نتایج نشان داد که سهم شرکت‌های نوپا در فناوری‌های بالا از سال 2000 به بعد روند نزولی داشته است. این گروه چنین نتیجه گرفتند که بعد از سال 2000 روند تغییر شرکت‌ها به‌گونه‌ای بوده که شرکت‌های نوپا به سوی بالغ شدن پیش رفته‌اند. البته این روند در مورد تمام حوزه‌ها صادق بوده است. به نظر می‌رسد که حرکت کارآفرینی در آمریکا در تمام حوزه‌ها کـُند شده‌است به طوری که تعداد شرکت‌های نوپا در سال 2011 نسبت به سال 1982 کاهش قابل ملاحظه‌ای داشته است.

در فناوری‌های بالا، الگوی تغییر شرکت‌ها بعد از سال 2000 نسبت به سال‌های 1994 تا 2000 متفاوت بوده است. در اواخر دهه 90 میلادی، شرکت‌هایی نوپا در آمریکا رو به کاهش بود اما سهم شرکت‌های نوپا در فناوری‌های بالا روند افزایشی داشته است. نویسندگان این گزارش توضیحی درباره این که چرا کارآفرینی در فناوری بالا بین سال‌های 1994 تا 2000 روندی کاملا متفاوت با دیگر حوزه‌ها داشته، ارائه نکردند. البته فرصت‌هایی را که اینترنت در این زمان ایجاد نمود، می‌تواند منشاء این تغییر روند باشد.

این گزارش سوالات بی‌پاسخ زیادی را مطرح می‌نماید، اما آنچه که به وضوح احساس می‌شود این است که رسانه‌‌ها نقش بسیار پررنگی در وارونه جلوه دادن این روند دارند، آنها تلاش می‌نمایند تا شکوفائی کارآفرینی در فناوری‌های بالا را در آمریکا به دیگران دیکته کنند. این در حالی است که نه تنها انقلابی در کارآفرینی ایجاد نشده بلکه در حوزه فناوری‌های بالا، این کشور روند نزولی را طی می‌نماید.

منبع:

http://smallbiztrends.com/2014/03/america-midst-high-tech-entrepreneurship-boom.html

https://hbr.org/2014/02/with-fewer-new-firms-the-high-tech-sector-is-losing-its-dynamism

راهنمای راه اندازی کسب و کار جدید
“ آیا آمریکا در نقطه اوج کارآفرینی در حوزه فناوری‌های بالا قرار دارد؟ ”
آیا آمریکا در نقطه اوج کارآفرینی در حوزه فناوری‌های بالا قرار دارد؟ - 22