آیا هند می‌تواند پتانسیل‌های کارآفرینی و نوآوری خود را آزاد کند؟

کد بلاگ : #250
تاریخ انتشار : شنبه, 15 آذر 1393 0:00
تعداد بازدید کننده : 1696
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
آیا هند می‌تواند پتانسیل‌های کارآفرینی و نوآوری...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
هند به عنوان یکی از کشورهای با پتانسیل بالا، هنوز در بخش کارآفرینی و نوآوری با مشکلات جدی روبرو است به طوری که بسیاری از پتانسیل‌های این کشور پر جمعیت به مرحله ظهور نرسیده است. گره‌های بسیاری در این مسیر وجود دارد که دخالت دولت و حمایت از کسب و کارهای موفق می‌تواند به هموارتر شدن مسیر شکوفایی کسب و کار در هند بی‌انجامد.

دنیا کشور هند را به ‌عنوان یکی از بازیگران اصلی در صحنه اقتصاد پذیرفته است. تحلیل‌گران از این کشور به‌عنوان یکی از قدرت‌های آینده دنیا نام می‌برند. هر چند تا رسیدن به این هدف، هند راه درازی را در پیش دارد. جمعیت بالای جویای کار در این کشور، اهمیت یافتن حوزه‌های مناسب برای اشتغال‌زایی را پر رنگ‌تر نموده است. تنها راه منطقی برای سوق دادن نیروی کار به سوی بازار، کارآفرینی است.

اما هند کشوری است که رابطه خوبی با نوآوری و کارآفرینی ندارد. به‌صورت سنتی، سرمایه‌گذاری‌های اندکی در بخش تحقیق و توسعه انجام می‌شود. در سال‌های 2007-2008 تنها 0/93 درصد از تولید ناخالص ملی هند در بخش تحقیق و توسعه سرمایه‌گذاری شده‌است، این رقم کمتر از سرمایه‌گذاری شرکت سونی در بخش تحقیق و توسعه است. هند به‌صورت سنتی گرایش به خود اشتغالی دارد. با این حال، یک نگاه اجمالی به تاریخ این کشور نشان می‌دهد که هند نیز مجبور به پذیرش کارآفرینان شده‌است.

جمعیت 1/15 میلیاردی هند مانند شمشیر دو لبه‌ای است که از یک سو چالش‌هایی را برای تامین نیازهای این کشور ایجاد نموده و از سوی دیگر فرصت‌های طلایی را برای توسعه در اختیار مسئولان هند قرار داده است. بسیاری از شرکت‌های بزرگ جهان به بازار اشباع نشده هند چشم دوخته‌اند که این موجب شده تا کارآفرینان در جستجوی خلق فرصت برای بهره‌ بردن از این بازار باشند.

براساس گزارش‌های منتشر شده، خانواده‌های هندی برای حفظ کسب و کار کوچک خود مجبور به پس‌انداز بخش زیادی از درآمد خود هستند. با این حال، رکود اقتصاد جهانی طی سال‌های گذشته، اثر اندکی روی اقتصاد این کشور داشته است به‌ گونه‌ای که کسب و کار در بیشتر صنایع هند سودآور بوده است. بسیاری از شرکت‌های بزرگ دنیا، برای بقا مجبور به تعدیل نیروهای انسانی خود شده‌اند اما کسب و کار در هند تا حدی از این پدیده مصون بوده است به طوری که 90 درصد از شرکت‌ها در هند طی سال‌های گذشته به فعالیت خود ادامه داده‌اند.

دیوان سالاری و قوانین صلب و انعطاف‌ ناپذیر موجب شده تا رونق کسب و کار و نوآوری در هند کم‌ رنگ شود. برداشتن چنین موانعی می‌تواند موتور کارآفرینی در هند را روشن نماید. شرکت‌های هندی به ناکارآمد بودن شهره هستند. استفاده از فناوری‌های جدید می‌تواند کسب و کار را در هند تغییر دهد.

هند باید از شرکت‌ها و افرادی که شایستگی و استعداد خود را در کسب و کار به اثبات رسانده‌اند، حمایت نماید؛ در این میان دولت هند می‌تواند به این کسب و کارها امتیازهایی اختصاص دهد. برای مثال، با راه اندازی پیشگامی‌هایی، نام تجاری شرکت‌های موفق و کارآفرین را ارتقاء دهد.

بیش از 5000 موسسه آموزشی در هند وجود دارد که سالانه 700 هزار نیروی کار را آموزش می‌دهد. بهبود مهارت‌ها در این مراکز می‌تواند قابلیت‌های تولیدی این کشور را بهبود دهد؛ در حال حاضر هند قادر به رقابت با کشور چین نیست زیرا با مشکل کمبود نیروی کار ماهر روبرو است. بزرگترین نقطه ضعف هند در بخش تربیت نیروی کار ماهر، نقص زیرساخت‌ها، کمبود مربی ماهر و فاصله زیاد میان صنعت و دانشگاه است.

نیروی کار ماهر، بزرگترین مزیت برای کارآفرینان است. در حال حاضر برخی شرکت‌ها، خود نیروی انسانی را تربیت می‌نمایند که باید دولت نیز به کمک بخش خصوصی بیاید. اکنون زمان آن رسیده است که دولت هند با حمایت از کارآفرینان و ایجاد فضای مناسب برای کسب و کار، نگرانی و عدم اعتماد مردم را نسبت به بازار رفع نماید.

منبع:

http://knowledgecommission.gov.in/contests/results/EssayA_2.pdf

ژاپن: بهشت نوآوری و خلاقیت، جهنم کارآفرینی

دلایل اصلی شکست شرکت‌های نوپا و نوآور در فناوری‌های نوین

“ آیا هند می‌تواند پتانسیل‌های کارآفرینی و نوآوری خود را آزاد کند؟ ”